Zamek w JAnowcu - jedna z obowiązkowych atrakcji turystycznych Janowca.

13 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Janowcu.

Co robić w Janowcu?

Planując wypoczynek trzeba zadbać nie tylko o noclegi i wyżywienie – to akurat zapewniamy 🙂 ale przede wszystkim o atrakcje! A tych w okolicach Janowca nie brakuje! Co zobaczyć, co zwiedzić i co robić będąc w Janowcu? Oto nasze propozycje najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

1. Odwiedzić Magiczne Ogrody.

Kto nie słyszał o Mordolach i Wróżkach Smużkach mieszkających pod Janowcem? Magiczne Ogrody to sensoryczny park rozrywki dla najmłodszych!

Park rozrywki Magiczne Ogrody dla rodzin z dziećmi otwarty w sezonie letnim (maj – wrzesień) w godzinach: 10:00 – 19:00. Szczegóły na stronie internetowej www.magiczneogrody.com lub pod telefonem: 503 983 135.

W Magicznych ogrodach.

2. Przepłynąć Wisłę promem do Kazimierza Dolnego.

Dla wielu będzie to pierwsza okazja skorzystania z tego rodzaju środka transportu. Z promu można skorzystać jadąc i samochodem, i motocyklem, i rowerem i pieszo 🙂 W sezonie letnim (kwiecień – październik) prom kursuje codzienne od 8:00 do 19:00 chyba, że poziom wody w Wiśle uniemożliwia kursowanie. Telefon na prom: 602 858 898.

3. Zwiedzić zamek w Janowcu.

Zamek w Janowcu to główna atrakcja i największy zabytek naszego miasteczka. Piękny majestatycznie góruje od wieków nad okolicą. Dawna siedziba rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. I pierwsze mieszkanie naszej legendarnej Czarnej Damy – Heleny Lubomirskiej.

Zamek w Janowcu to oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej:
https://mnkd.pl/muzeum-nadwislanskie-oddzial-zamek-w-janowcu/

tel: 535 188 497

Ruiny zamku w Janowcu.

4. Pójść z dziećmi na boisko i plac zabaw.

Jeśli atrakcje Magicznych Ogrodów dla Was to za dużo albo traf chciał ze park jest zamknięty zapraszamy na boisko, plac zabaw i siłownię plenerową. Tylko kilkadziesiąt metrów od naszych apartamentów 🙂

Kompleks boisk (piłka nożna, koszykówka), siłownia plenerowa oraz plac zabaw dla dzieci. Wstęp wolny. Obiekt czynny codziennie od 9:00 – 19:00. Szczegóły pod telefonem 503 051 764.

Plac zabaw w Janowcu. Oczywiście z widokiem na zamek.

6. Odpocząć nad wodą w Janowicach.

Niedaleko Janowca są Janowice. A w Janowicach zalew ze strzeżonym kąpieliskiem. Nic tylko brać ręczniki, krem z filtrem do opalania i jechać na plażę!

Nad zalewem w Janowicach.

7. Pojeździć konno w Fiord Ranczo.

Uwielbiasz konie? Niedaleko Janowca w Oblasach jest ranczo. Fiord Ranczo 🙂 Właściciele oferują między innymi: jazdy rekreacyjne z wykwalifikowanym instruktorem na placu, lonży oraz przepięknych okolicznych terenach. Więcej szczegółów na stronie: www.konskieranczo.pl

Fiord Ranczo – stadnina w Oblasach tuż obok Janowca.

8. Wdrapać się na punkt widokowy Manes.

Niekoniecznie wdrapać 😉 Do punktu widokowego Manes prowadzą dwie drogi. Jedna prosta od strony Oblas a druga pod górkę od strony Wisły. Którą wybierasz?

Przepiękna panorama na Małopolski Przełom Wisły i Kazimierz Dolny, który ukrywa się w zieleni na przeciwnym brzegu Wisły.

Widok z punktu widokowego Manes w Janowcu w kierunku Małopolskiego Przełomu Wisły.

9. Postrzelać na strzelnicy w Janowcu.

Janowiec oferuje też coś dla miłośników adrenaliny i mocniejszych wrażeń. Co powiecie na strzelnicę?

Obiekt otwarty w weekendy od 9:00 do 17:00. Zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się pod numerem 508 225 135.

Otwarta strzelnica w Janowcu.

10. Odwiedzić owce w zagrodzie Dworu z Moniak.

Tuż obok Zamku za parkiem znajduje się dwór z Moniak z kompletnymi zabudowaniami gospodarczymi sprzed wieków. A w sezonie letnim w obejściu urzędują owce 🙂 Czasami spotkasz je na skarpach w okolicy Zamku. Pełnią wtedy bardzo ważną rolę – są kosiarkami, które pilnują aby tutejsza roślinność kserotermiczna miała się dobrze 🙂

Z wizytą u owiec w zamkowej zagrodzie w Janowcu.

11. Zjeść regionalną potrawę w restauracji Czarna Dama.

Restauracja Czarna Dama słynie z regionalnych potraw opartych na lokalnych składnikach w tym baraninie , z której kiedyś Janowiec słynął. Koniecznie musisz zjeść Gulasz barani z plackami słomianymi oraz Nadwiślańską zupę z suma. Oba te dania są daniami wpisanymi na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa a także zostały nagrodzone w plebiscycie Smaki Regionów – Perła 2022.

Gulasz barani z plackami słomianymi – regionalna potrawa Janowca.

12. Kupić pamiątkową mapę turystyczną “Jedz, pij i odpoczywaj w Janowcu”.

Restauracja Czarna Dama w Janowcu od początku promuje lokalną historię, tradycję i wspiera turystykę. Koniecznie musisz kupić jedyną w swoim rodzaju mapę turystyczną okolic z wyszególnionymi wszystkimi atrakcjami. Ciekawostką jest fakt, że mapa została narysowana! Przez kogo? Odpowiedź znajdziesz w restauracji Czarna Dama w Janowcu.

Jedz, pij i odpoczywaj – turystyczna mapa Janowca i okolic.

13. Pójść na spacer ścieżką widokową wzdłuż wału wiślanego.

Po pysznym obiedzie warto się trochę poruszać. Naszym zdaniem punktem obowiązkowym wizyty w Janowcu jest spacer wzdłuż Wisły. Trasę można zacząć i zakończyć w restauracji Czarna Dama 🙂 Taki spacer to około 3,5 km. Dystans idealny dla wszystkich. I dzieci i dorośli bez problemu go pokonają.

Panorama Janowca – zamek i kościół – z wału wiślanego.

A jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu.

Jarek Bartoszek

e-mail: jarek@czarna-dama.pl

telefon: 798 866 065